انواع آسیب به قالی

فرش‌ها مانند هر وسیله دیگر خانه ما نیازمند توجه و مراقبت هستند. مراقبت از فرش‌ها باید نسبت به دیگر وسایل، حتی بیشتر باشد، چرا که سرمایه خانه ما هستند. برای آنکه بتوانیم از آنها به خوبی نگهداری کنیم، باید با عواملی که باعث آسیب رساندن به آنها می‌شود، آشنا گردیم. با مجموعه قالیشویی توحید همراه شوید تا بدانیم فرش‌های خانه ما در معرض چه آسیب‌هایی هستند.
فرش‌های خانه ما در معرض انواع آسیب ها
فرش‌های ما در معرض خطرات زیادی هستند. از آنجا که محصولاتی گران قیمت هستند، باید با توجه بیشتری از آن‌ها مراقبت کنیم. در ادامه به معرفی آسیب‌هایی که ممکن است به فرش وارد شود خواهیم پرداخت. همچنین راه حل‌هایی نیز ارائه خواهیم داد.
آب، نم و رطوبت
خیلی از ما با تصور آنکه بخواهیم در هزینه‌های خود صرفه جویی کنیم، تصمیم می‌گیریم فرش‌هایمان را در خانه بشوئیم. امّا میزان آبی که مصرف می‌کنیم به اندازه است؟ چقدر طول می‌کشد تا فرش خشک شود؟ در حالی که قالیشویی‌ها مجهز به خشک کننده سریع هستند و آب در مدت کوتاه‌تری روی فرش می ماند. امّا تنها این مورد نیست! محل قرار گیری فرش در خانه نیز بسیار مهم است. اگر فرش در نزدیکی گلدان‌ها و محل قرار گیری ماشین لباسشویی یا سیک ظرفشویی قرار گیرد، و این نم و رطوبت در آن باقی بماند، محلی برای تجمع حشرات خواهد شد. خود آب نیز به تنهایی به الیاف فرش آسیب می‌رساند، به خصوص فرش‌های دستباف و قدیمی که حساس‌تر هستند. همچنین هنگام بارندگی نباید فرش در نزدیک پنجره‌های باز بماند. پس، در مرحله اول فرش و قالی را از مناطق مرطوب گفته شده، دور کنید. قالیشویی توحید می‌تواند به روفو گری انواع فرش بپردازد ولی اگر فرش به دلیل رطوبت زیاد پوسیده شود، امکان تعمیر آن اغلب ممکن نخواهد بود. حتی امکان لوله و جمع کردن فرش نیز، دیگر وجود نخواهد داشت، چرا که هنگام بلند کردن فرش، به راحتی پاره خواهد شد.

انواع حشرات دشمن فرش‌ها

انواع حشرات دشمن فرش‌ها
علاوه بر نم و رطوبت که باعث تجمع برخی حشرات روی فرش می‌شوند، انواع دیگری نیز وجود دارند که جذب الیاف آن خواهد شد. از جمله بید یا سوسک چرم خوار. در موارد بسیاری شاید نتوان بید خوردگی را از ظاهر فرش تشخیص داد. زیرا بیدها از پشت گره تغذیه می‌کنند و پرزهای روی فرش دست نخورده می‌ماند. فرش‌هایی که از جنس پنبه و پرز پشم هستند، بیشتر توجه بید‌ها را به خود جلب می‌کنند.
برای پیش گیری از این مسئله، هفته‌ای یک بار فرش‌های خود را جارو بکشید. پشت و روی فرش را به خوبی تمیز کنید. به محض مشاهده نقاط یا موجودات زنده اطراف و پشت فرش، برای ارسال آن به یک رفوگر حرفه‌ای اقدام کنید. چرا که با گذشت زمان تعمیر آن سخت‌تر خواهد شد.
دقت کنید، زیر فرش، یعنی زمین محل قرارگیری آن نیز باید تمیز شود. منتها، به خاطر داشته باشید که نباید زیر فرش مرطوب بماند. پس از تمیز کردن محل اجازه دهید تا کاملا خشک شود، سپس فرش را بیندازید. موادی مانند پوست درختان سدر و نفتالین بید‌ها را از بین می‌برد. منتهی، بهترین ماده برای از بین بردن لاروها، ماده‌ای است که حاوی پرمترین است. چنین ماده‌ای از گل داوودی استخراج می‌شود. با وجود آنکه ضرری ندارد، با این حال پیشنهاد می‌کنیم، قبل از اقدام با مشاوران مجموعه قالیشویی توحید تماس گرفته و در رابطه با نوع فرش و ماده مناسب برای نابودی حشرات مشاوره دریافت کنید.

جمع شدن کناره‌های فرش

در این مورد برخی با گذاشتن پایه‌های صندلی سعی می‌کنند تا این حالت را برطرف کنند. دلیل جمع شدن کناره فرش می‌تواند:
• استفاده از مواد شوینده اشتباه و استفاده بیش از اندازه آن
• گره‌های محکم کناره فرش
• کوبیدن بیش از اندازه فرش هنگام بافت، باشد.
بهتر است پایه‌های مبلمان خود را روی فرش قرار ندهید. از قرار دادن وسایل سنگین منزل نیز بر روی قالی‌ها خود داری کنید. همچنین، با کوبیدن میخ فرش را به زمین وصل نکنید. در هر دو حالت، به تار و پود فرش آسیب خواهد رسید. بهترین راه دوخت یک نوار چرمی با ضخامت دو میلی متر در قسمت‌های جمع شده است.
حیوانات خانگی و آسیب‌های فرش
حیوانات خانگی به خصوص گربه و سگ دوست دارند پنجه و دندان‌های خود را با وسیله‌ای تیز کنند. به خصوص هنگامی که کوچک هستند و هنوز آموزش‌های لازم را دریافت نکرده‌اند. همچنین برخی حیوانات خانگی با نشان گذاری ادرار خود می‌خواهند قلمرو خود را نشان دهند. این مسئله علاوه بر کثیف کردن فرش آسیب زیادی به آن وارد می‌کند. در طول مدت آموزش آنها می‌توانید از نفتالین استفاده کنید تا آنها را دور نگه دارید. حیوانات از بوی آن متنفرند و سعی می‌کنند به آن نزدیک نشوند.

تابش مستقیم نور خورشید

همواره دکترها به ما تاکید کرده اند تا برای جذب ویتامین‌ها در نور آفتاب قرار بگیریم. همچنین برای آنکه از پوست خود حفاظت کنیم، گفته‌اند که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنیم. این مسئله برای فرش‌ها نیز صادق است. اشعه خورشید در گذر زمان رنگ‌های فرش را کم رنگ می‌کند. اگر این مسئله ادامه پیدا کند به مرور زمان باعث آسیب‌های جدی به فرش خواهد شد. یکی از دلایل استفاده از کوره‌ها و پنکه‌های گرما ده در کارخانه قالیشویی توحید همین مسئله است؛ تا هم آب زودتر خشک شود و هم در معرض مستقیم تابش خورشید قرار نگیرند. بهتر است شما هم در خانه به این مسئله توجه کنید. فرش‌ها را در مکانی قرار دهید که نور مستقیم نباشد. یا از پرده‌های ضخیم‌تر استفاده کرده یا از شیشه‌های مقام در برابر فرابنفش بهره ببرید.

لکه‌های علیه قالی

لکه‌های علیه قالی

آب، نوشابه، چایی و … نوشیدنی هایی که بر روی فرش ریخته می‌شوند، باید به سرعت با اسنفج از روی آن پاک گردند. هیچ وقت جمع کردن مایعات را به زمان دیگر موکول نکنید. برخی از لکه‌ها در طول زمان سخت‌تر پاک خواهند شد و برخی که دارای ترکیبات شکری هستند باعث جذب حیوانات موذی خواهد شد. با اسفنج، مایع را جمع کرده و با یک حوله یا دستمال فرش و اطراف آن را خشک کنید. اگر جای لکه باقی ماند، می‌توانید پاک کردن آن را به قالیشویی توحید بسپارید.
اگر لکه روغنی بود مقداری آرد روی آن بریزید تا جذب آن شود سپس با جاروبرقی آن را تمیز کنید. لکه‌های چربی نیز به همین صورت. برخی پیشنهاد می‌کنند تا از سرکه سفید استفاده کنید، منتهی ممکن است به رنگ فرش آسیب وارد کند. پس قبل از انجام آن از یک مشاور راهنمایی بگیرید.
برای آدامس و موم نیز مانند پارچه‌های دیگر از قطعه‌های یخ استفاده کنید و با یک قاشق قطعات را از فرش جدا کنید.

دشمنانی در لباس دوست

برخی مواد شوینده نامرغوب می‌توانند آسیب‌های جدی به فرش و قالی شما وارد کنند. پس، همواره از کیفیت و کارآیی آنها مطمئن شوید. همچنین برخی مواد شوینده برای فرش‌های دستباف یا عتیقه می‌تواند خطرناک باشد. در این صورت متخصصی باید تشخیص دهد برای لکه‌های روی فرش از چه ماده‌ای استفاده شود. متاسفانه اگر از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که به الیاف فرش آسیب رسانده باشد، اغلب اوقات راه حلی برای رفع آن وجود نخواهد داشت. پس، پیش از اقدام از جنس فرش خود و کیفیت مواد آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *