اکثر مردم ایران برای پوشش کف خانه‌ها و یا محل کار خود از فرش استفاده می کنند. در واقع، فرش‌ها مصالح بهسازی خانه هستند که کف خانه را برای صاحبان خانه و بازدید کنندگان زیبا و جذاب می کنند. فرش‌ها یک محیط نرم و گرم را در خانه ی شما فراهم می کنند و هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه رفتن روی یک فرش تمیز نیست.

چرا فرش‌ها به شستشو نیاز دارند؟

داشتن فرش‌های سالم و تمیز سرمایه‌ای نه تنها برای خانه ی شما بلکه برای سلامت شماست، به خصوص اگر در خانه بچه‌های کوچک دارید یا حیوانات خانگی نگه داری می کنید. فرش‌های کثیف، جذابیت فضا و دکوراسیون خانه‌ی شما را از بین می برند. خصوصیت اکثر آن‌ها اینگونه است که خاک و گرد و غبار و ذرات ریز را به خود جذب می کنند که این‌ها مواردی هستند که با جارو برقی به آسانی تمیز نمی شوند. مطمئنا با گذشت زمان به دلیل خاک و لکه هایی که روی فرش‌ها می نشیند، ظاهر روز اولشان را از دست می دهند و این ذرات به الیاف فرش نفوذ می کنند و باعث فرسایش آن‌ها می شوند. خاک و گرد و غبار همه جا هست و راه گریزی از آن‌ها وجود ندارد بنابراین فرش‌ها باید به صورت دوره‌ای تمیز شوند. نظافت به موقع قالی‌ها و فرش‌ها عمر آن‌ها را بیشتر می‌کند و فضای خانه ی شما را تازه می کند. حالا باید بررسی کنیم که کدام روش برای شستشوی فرش‌های شما مناسب‌تر است؟

شستشوی فرش‌

معایب روش‌های شستشوی سنتی فرش‌ها

اگر قرار است قالیشویی را خودتان و با روش‌های سنتی انجام دهید، باید بدانید که با محدودیت هایی روبرو هستید و انجام این کار معایبی دارد:
1. پاک کردن تمام کثیفی‌ها و لکه‌ها آسان نیست. فرش‌ها ممکن است لکه هایی داشته باشند که حذف آن‌ها دشوار باشد، پس باید تمیز کردن آن‌ها را بر عهده‌ی متخصصان بگذارید.
2. شستن قالی‌ها و فرش‌ها در خانه زمان‌بر است. تمیز کردن فرش‌ها کار آسانی نیست و نیاز به صرف انرژی و وقت زیادی دارد. شما ممکن است در تمیز کردن خوب باشید، اما زمان کافی برای این کار نداشته باشید زیرا در جای دیگری مشغول کار هستید. در این حالت، باید استخدام متخصصان را در نظر بگیرید.
3. خطر خسارت و به تبع آن هزینه‌های بالاتر وجود دارد. فرش‌ها به موادی که برای شستشوی آن‌ها استفاده می‌شود بسیار حساس هستند، اگر به طور تصادفی از مواد نامناسب استفاده کنید و یا طریقه‌ی مصرف آن‌ها را به درستی ندانید، ممکن است به فرش شما آسیب جدی وارد شود که هزینه ی بیشتری برای شما خوهد داشت.
4. استفاده ی بیش از حد از شامپو فرش و خیس کردن بیش از حد فرش می تواند موجب از بین رفتن رنگ فرش‌ها شود و همچنین گاهی بدشکل شدن فرش‌ها و قالی‌ها و باد کردن آن‌ها پیش می آید.
5. فرآیند خشک شدن فرش‌ها با روش سنتی ممکن است طول بکشد و در روزهای بارانی نیز کار شما سخت‌تر می‌شود.
6. شستشن بی دقت فرش‌ها باعث می‌شود که مواد شوینده روی فرش باقی بماند که این امر به مرور باعث پوسیدگی فرش می‌شود.
7. هنگامی که قالیشویی را به روش سنتی انجام می دهید ممکن است به دلیل عدم شستشوی کافی، آب چرک در قسمت‌هایی از فرش باقی بماند که این باعث می‌شود بعد از خشک شدن فرش‌ها، لکه‌های زردی روی آن‌ها پدیدار شود.

معایب روش‌های شستشوی سنتی فرش‌ها

چرا باید شستشوی فرش‌ها را به دست قالیشویی‌ها و افراد متخصص بسپاریم؟

در گذشته، شستشوی قالی‌ها به صورت سنتی رواج داشت اما امروزه به دلیل آپارتمان نشینی این امکان فراهم نیست و همچنین مراکزی برای این کار وجود دارند که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند و شما می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید. این مراکز، فرش‌ها را با امکانات و تجهیزات حرفه‌ای می‌شویند به طوری که رنگ فرش‌ها حفظ می‌شود و طول عمر آن‌ها افزایش می یابد؛ با افزایش طول عمر فرش‌ها شما می‌توانید به صورت طولانی مدت در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. شستن فرش‌های دستباف اصول و قواعد خاصی را می‌طلبند و برای شستن آن‌ها باید دقت بیشتری به خرج داد، اما فرش‌ها چه دستباف باشند چه  فرش ماشینی، سپردن آن‌ها به متخصصان قالیشویی که از روش‌های اصولی و به‌روز استفاده می کنند، مزایای زیادی برای شما به همراه دارد.

چرا باید شستشوی فرش‌ها را به دست قالیشویی‌ها و افراد متخصص بسپاریم؟

مزایای روش‌های شستشوی مدرن فرش‌ها

1. فرش ها قبل از شسته شدن با دستگاهِ خاک‌گیر، با قدرت بالا خاک‌گیری و پرز گیری می‌شوند.
2. فرآیند شستشو با دستگاه‌های روز دنیا انجام می‌شود و مواد شوینده به خوبی از روی فرش‌ها پاک می‌شوند، فرش بیش از حد خیس نمی‌شود و نجاست فرش‌ها نیز به خوبی برطرف می‌شود.
3. آبگیری فرش به صورت یکدست و متناسب با نوع فرش انجام می‌شود.
4. در مراکز قالیشویی مدرن از مواد شوینده‌ی قوی استفاده می‌شود که افراد متخصص طریقه‌ی استفاده از این مواد را به‌صورتی که آسیبی به فرش وارد نشود به خوبی می دانند.
5. با استفاده از دستگاه‌های قدرتمند، لکه ها، چربی ها، موی حیوانات خانگی، کپک‌ها و باکتری‌ها را به صورت عمقی پاک می شوند که از بین رفتن این موارد به سلامت اعضایی از خانواده‌ی شما که آلرژی و مشکلات تنفسی دارند، کمک خواهد کرد و همچنین بوهای ماندگار که برخی از میکروب‌ها تولید می کنند از بین می روند.
6. فرش‌های سنگین و پرتراکم که نیاز به صرف انرژی زیادی برای شستشو دارند را با تجهیزات مخصوص و به‌صورت حرفه‌ای شستشو می دهند.
7. در مورد خصوصیات فرش‌های شما دانش کارآمد دارند؛ زیرا فرش‌ها با توجه به بافت و ضخامتشان باید به روش‌های مخصوص به خودشان شسته شوند.

مزایای روش‌های شستشوی مدرن فرش‌ها

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید که از قالیشویی‌های غرب تهران است، یکی از مراکز فوق تخصصی شستشوی فرش‌ها، موکت‌ها و مبلمان محسوب می‌شود که از تجهیزات پیشرفته‌ای استفاده می‌کند؛ شما می‌توانید انواع فرش‌های خود از جمله دستباف، ابریشمی و ماشینی را برای شستشو به این گروه حرفه‌ای بسپارید. این مرکز برای شستشو از مواد با کیفیت و مجاز، متناسب با بافت فرش شما استفاده می‌کند و خدماتی چون لکه گیری، ترمیم ریشه فرش، رفع بید زدگی و… را به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر ویژگی هایی همچون تحویل به موقع و هزینه مناسب، پس از پایان کار، رسید واضح و گویا در مورد امور انجام شده را نیز دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *