نگاهی به فرش هایی که در اطراف شما هستند، بیاندازید. فرش‌ها نقش مهمی در دکوراسیون خانه ی شما دارند و هر طور که به نظر برسند چیزهای زیادی از شما و خانه تان برای مهمانان شما و کسانی که آن‌ها را می بینند، بازگو می کنند. فرش‌ها خانه ی شما را گرم می کنند و محیط را برای راه رفتن مساعد می کنند. فرش‌ها و موکت‌های کف خانه از مواردی هستند که بیش از وسایل دیگر در معرض استفاده هستند بنابراین بیشتر در معرض آسیب دیدن و فرسایش هستند، پس باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید.
اگر می خواهید عمر فرش‌های خود را بالا ببرید و به آنها ظاهری نو بدهید، فقط دو نکته را در خاطر داشته باشید:

1. اصولی تمیز کردن
2. نگهداری و مراقبت از فرش!

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه از این سرمایه‌های گرانبهای خود به خوبی نگهداری کنید و آن‌ها را سال‌ها ماندگار کنید.

نگهداری و مراقبت از فرش

اگر می خواهید محیط اطرافتان با طراوت به نظر برسد از کف خانه شروع کنید :

نظافت منظم اولین راه حل است

نظافت منظم فرش اولین راه حل است

فرش‌ها و موکت‌ها باید به طور مرتب نظافت شوند ولی تمیز کردن فرش‌ها نباید به آن‌ها آسیب برساند. راه‌های زیادی برای تمیز کردن فرش‌ها وجود دارد، البته استفاده کردن از رو فرشی می تواند از نفوذ کثیفی‌ها جلوگیری کند و فرش‌ها نو به نظر برسند. می توانید از برس برای تمیز کردن فرش‌ها استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که فرش‌های پشمی و پرز دار ممکن است به برس کشیدن حساس باشند و آسیب ببیند. بهترین و راحت ترین راه حل تمیز کردن فرش ها با استفاده از جارو برقی است. بهتر است از توان بالا در جارو برقی استفاده کنید و در همه ی جهات جارو بکشید و قسمت هایی که رفت و آمد بیشتر است را با دقت جارو کنید زیرا رفت و آمد باعث می‌شود که آلودگی و ذرات به عمق فرش نفوذ کنند که در این صورت نظافت بسیار مشکل می‌شود. استفاده از جارو برقی هفته‌ای یک بار یا دو هفته یک بار می تواند تا 75 درصد خاک و زباله‌ها را پاک کند و از فرسایش و ازبین رفتن فرش‌ها تا حد زیادی جلوگیری کند.

 

شرایط قرار گیری فرش ها باید چگونه باشد؟

اشیایی که روی فرش قرار دارند، پتانسیل آسیب رساندن به فرش‌ها را دارندبرای مثال:

  1. مبلمانی که پایه‌های تیزی دارند از فرش‌ها دور کنید و اگر اثاثیه‌ای روی فرش قرار می دهید، اطمینان حاصل کنید که پایه‌های آن‌ها فرش را سوراخ نمی کنند.
  2. فرش را در جایی قرار دهید که تمیز باشد و گرد و غبار وجود نداشته باشد.
  3. بهتر است، گلدان‌ها را از فرش‌ها دور نگه دارید زیرا آب گلدان باعث پوسیدگی فرش‌ها می‌شود.
  4. راهروها، پله‌های فرش شده و اتاق هایی که تردد پا بسیار زیادی را تجربه می کنند، نیاز به کمی توجه بیشتری دارند. بهتر است موقعیت فرش‌ها را هر چند وقت یک بار عوض کنید و آن‌ها را بچرخانید تا همیشه از یک قسمت در معرض تردد فراوان قرار نگیرد.
  5. تا جایی که برای شما امکان دارد، صندلی چرخ دار را روی فرش قرار ندهید.
  6. با کفش‌های که بیرون خانه استفاده می کنید، بر روی فرش راه نروید.

آفتاب یکی از عوامل آسیب به فرش

آفتاب یکی از عوامل آسیب به فرش

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرش های خود زیر نور خورشید نگذارید. برای حفظ رنگ و روشنایی فرش، آن را از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت نور خورشید دور نگه دارید تا فرش‌ها رنگ پریده نشوند و زیبایی آن‌ها حفظ شود.

 

به لکه‌ها سریع و به موقع رسیدگی کنید

به لکه‌ها سریع و به موقع رسیدگی کنید

بهترین راه برای تمیز کردن فرش ها، حتی مواردی که ادعا می کنند که فرش ها در برابر لکه مقاوم هستند، سریع عمل کردن روی لکه‌ها است چون هر چه دیر‌تر عمل کنید پاک کردن لکه‌ها سخت‌تر می‌شود. ترکیب آب و صابون اغلب خیلی خوب عمل می کند. توجه داشته باشید که از برس های خیلی زبر استفاده نکنید چون فرش‌ها بسیار حساس می باشند، می توانید از حوله‌ها و پارچه هایی که در آب حل نمی شوند، استفاده کنید، اما دستمال کاغذی گزینه ی مناسبی نیست. برای از بین بردن لکه‌های طبیعی می توانید از سرکه ی سفید استفاده کنید اما اگر می خواهید لکه ی جوهر را پاک کنید از ماست استفاده کنید. برای لکه گیری از سودا (آب گازدار) هم می توانید استفاده کنید. مهمترین نکته‌ای باید در نظر داشته باشید این است که سریع عمل کنید و زیاد اصطکاک ایجاد نکنید و اگر پاک کردن لکه‌ها دشوار است، فرش را برای لکه گیری به شرکت‌های حرفه‌ای بسپارید.

 

افراد حرفه‌ای را در نظر بگیرید

روش‌ها بالا برای نگهداری اولیه از فرش‌ها شما مورد نیاز هستند و باعث می شوند که عمر فرش‌های شما کوتاه نشوند، اما شستشوی فرش‌ها در منزل بسیار وقت گیر است و در بسیاری از منازل امکان پذیر نیست و ممکن است مطابق میل شما پیش نرود، به خصوص اگر فرش‌های شما سابقه ی طولانی در آسیب و فرسایش داشته باشند. بنابراین بهتر است برای شستشوی فرش‌ها با افراد حرفه‌ای و متخصص تماس بگیرید.
آلودگی و برخی لکه‌ها اگر مدت زمان طولانی برروی فرش باقی بماند باعث می‌شود که رنگ و طرح فرش‌ها مثل روز اول شفاف نباشد و ظاهر آن را بسیار زشت کند، که در این راستا لازم است که شما برای شستن فرش ‌های خود به موقع عمل کنید. نیروهای متخصصی در این زمینه فعالیت می کنند که می توانید فرش‌ها را به آن‌ها بسپارید.
از قالیشویی توحید کمک بگیرید
شرکت‌ها قالیشویی، برای مقابله با سخت‌ترین لکه ها، شستن ظریف‌ترین و بزرگترین فرش‌ها به طور خاص آموزش دیده اند و ترفند‌های بسیار زیادی به کار می برند تا کاری کنند فرش‌ها شما نو به نظر برسند. یک متخصص از روش‌های اصولی برای تمیز کردن فرش‌های شما استفاده می کند و دقیقا می داند از چه شوینده‌ای استفاده کند که مناسب بافت فرش شما باشد و مناطق آسیب دیده را ترمیم می کند. قالیشویی توحید با روش‌های اصولی و مواد شستشویی با کیفیت فرش‌های شما را تمیز می کنند و مثل روز اول به شما تحویل می دهد و به این صورت شما از نگاه کردن به فرش هایتان حس خوبی می گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *