تمیزی و زیبایی فرش‌ها و به خصوص فرش‌های دستباف، به آرامش روانی انسان کمک می کنند و اگر پاکیزه باشند، انرژی مثبت به شما منتقل می کنند. فرش‌ها شما را از گرما و سرما محافظت می کنند و سرو صدای محیط را کاهش می دهند. فرش‌های دستباف توسط بافندگان، به صورت منحصر بفرد بافته می شوند و زیبایی ویژه‌ای به طراحی و دکور‌ها اضافه می کنند. فرش دستباف شما چه یک قالی کوچک باشد چه فرشی بزرگ و با شکوه، به تمیز کردن مداوم نیاز دارد. این فرش‌ها، از آنجا که بسیار گرانبها هستندو همچنین به دلیل بافتی که دارند از نظر شستشو بسیار حساس می باشند. در این مقاله اهمیت و حساسیت شستشوی فرش‌های دستباف و روش هایی که در تمیز کردن این فرش‌ها به شما کمک می کنند را یادآور می شویم.

 

فرش‌های دستباف

ویژگی‌های فرش‌ دستباف

فرش‌های دستباف، دارای تار و پود و پرز دار هستند که این پرز‌ها، دور تارها گره می خورند. این فرش ها از مواد مرغوب و رنگ‌های طبیعی ساخته شده اند و معمولاً نسبت به فرش‌های ماشینی، گره‌های محکم تری دارند؛ بنابراین طول عمر بیشتری نیزدارند و اگر تمیز نگه داشته شوند، با گذشت زمان، درخشش و زیبایی آن‌ها چند برابر می‌شوند و به عنوان یک سرمایه برای آینده محسوب می گردند. این فرش ها، به دلیل موادی که دارند در زمستان گرم و در تابستان سرد هستند. فرش‌های دستباف، نسبت به فرش‌های ماشینی وزن بیشتری دارند؛ بنابراین شستشوی آن‌ها در خانه سخت تر و البته حساس‌تر از شستشوی فرش‌های ماشینی است.

ویژگی‌های فرش‌ دستباف

 

چگونه از فرش‌های دستباف محافظت کنیم؟

اولین نکته‌ای که در مورد حفظ فرش‌های دستباف باید بدانید، این است که سطحی که فرش را روی آن پهن می کنید، باید خشک باشد و گرد و خاک هم نداشته باشد. اشیا سنگین مانند مبلمان سنگین را طولانی مدت روی این فرش‌ها قرار ندهید؛ زیرا ممکن است اثر آن‌ها از روی فرش از بین نروند.
نکته ی بعدی این است که فرش‌های دستباف را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و همچنین، اجازه ندهید که هنگام آبیاری به گل‌ها داخل خانه، آب گلدان روی فرش‌ بریزد. یک راه ساده برای محافظت از فرش‌های دستباف این است که آن‌ها را به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار، با جارو برقی تمیز کنید؛ اما باید در نظر داشته باشید که جارو کردن بیش از حد، عمر فرش‌های شما را کوتاه می کند. فرش را در قسمت هایی که رفت و آمد بیشتر است، بهتر جارو کنید؛ زیرا رفت و آمد باعث می‌شود که کثیفی‌ها به قسمت‌های عمقی فرش وارد شوند و به بافت فرش آسیب برسانند و در طول مدت زمانی باعث ایجاد آلرژی شوند. اما با جارو کردن و پاک کردن فرش ها، باعث می شوید که گرد و غبار پاک شوند که این از پوسیدگی فرش شما جلوگیری می کند.

محافظت فرش‌های دستباف

 

 

چرا شستشوی فرش‌های دستباف حساسیت دارد؟

در فرش‌های دستباف از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود به همین دلیل، شستشوی این فرش‌ها از حساسیت بالایی برخوردار است و استفاده از شوینده ی نامناسب، ممکن است به رنگ فرش شما را پخش کند و به فرش آسیب دائمی بزند. از آن‌جایی که ارزش مادی و معنوی فرش‌های دستباف بسیار بالاست، باید در جهت حفظ و نگهداری آن توجه ویژه داشت.
همچنین اگر هنگام شستشو از دمای بالا و نامناسب استفاده کنید، حرارت می تواند به پرز فرش آسیب برساند؛ بنابراین برای شستشوی فرش‌های دستباف باید از کسانی استفاده کنید که دانش و تخصص کافی داشته باشند و با توجه به جنس و بافت فرش، قالیشویی را انجام دهند.
شستشوی فرش‌های دستباف اگر در منزل و با سهل انگاری انجام شود، باعث می‌شود فرم و زیبایی فرش از ین برود و نخ‌های ابریشم فرش شما در اثر مراقبت نادرست پاره شود. معمولا فرش‌های دستباف رنگ می‌دهند که خودتان نباید آن‌ها را بشویید پس توصیه می‌شود این کار را به شرکت‌های قالیشویی تخصصی بسپارید.

حساسیت فرش‌های دستباف

شستشوی فرش دستبافت در قالیشویی چگونه انجام می شود؟

در شرکت‌های قالیشویی، ابتدا فرش‌ها را بررسی می کنند و اگر نیاز به ترمیم و رفوگری داشته باشد، آن را با مشتری در میان می گذارند و سپس آن‌ها را با کمک افراد متخصص که تار و پود فرش را می شناسند،  ترمیم می کنند.
سپس فرش‌ها با متد‌های جدید، به گونه‌ای که به تار و پود فرش آسیبی وارد نشود، خاک گیری می شوند. پس از خاک گیری، لکه‌ها بررسی می‌شوند و لکه گیری، با مواد مناسب انجام می‌شود.
سپس مواد و شوینده‌های متناسب با جنس فرش شما به گونه‌ای که رنگ‌ها را پخش نکنند، استفاده می شوند و اگر فرشی حساسیت خاصی داشته باشد، این مورد با نظر متخصصان رعایت می‌شود و پس از آن، با توجه به تراکم فرش قالیشویی با تجهیزات مدرن انجام می‌شود.
با توجه به اینکه فرش‌های دستباف نسبت به فرش‌های دیگر حساس‌تر هستند، شستشوی آن‌ها در دمای مناسب به بسیار مهم است. آب‌گیری نیز فرش جزو مهمترین مراحل کار است، چون اگر به درستی انجام نگیرد، فرش‌ها بوی نامطبوعی می گیرند.
بعد از آن فرش‌ها با دستگاه‌های مناسب به گونه‌ای خشک می شوند که پس از خشک شدن لکه‌های زرد نداشته باشند.

شستشوی فرش دستباف

 

برای فرش‌های دستباف خود به کدام متخصصان اعتماد کنیم؟

شستشوی فرش‌های دستباف یک عمل حساس و مهم است که به مهارت ویژه نیاز دارد و پیدا کردن متخصصانی که بتوانند کاری با کیفیت به شما تحویل دهند و به فرش‌های دستباف گرانبهای شما آسیب وارد نکنند، کاری بسیار سخت است. یکی از شرکت‌های معتبر قالیشویی که می توانید فرش‌های دستباف خود را با اطمینان به آن‌ها بسپارید شرکت قالیشویی توحید به آدرس tohidcarpet.ir است که یکی از قالیشویی‌های غرب تهران است.

این موسسه از افراد متخصص و تجهیزات مدرن در مجموعه خود استفاده می کند و می توانید انواع فرش‌های خود از جمله فرش‌های ابریشمی (تمام ابریشم_گل ابریشم_کف ابریشم) و یا فرش‌های پشمی ، کرک، سوف، فرش‌های دستباف خارجی و ایرانی و قالی‌ها را به این متخصصان بسپارید. اعتبار ما، رضایت خاطر شماست. بنابراین با آسودگی خاطر، فرش‌های خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *